Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Co jakiś czas zdecydowanie konieczne jest gruntowne czyszczenie mikrofalówki. Okazu się jednak, że jeśli tylko będziemy to robić regularnie, zanim dojdzie do znacznego zabrudzenia, samo czyszczenie nie jest zbyt trudne ani czasochłonne. Co istotne, wcale nie trzeba sięgać po detergenty. Z powodzeniem można wyczyścić mikrofalówkę tzw. domowymi sposobami.

Od czego zaczynamy? Przede wszystkim trzeba dokładnie umyć obrotowy talerz z wnętrza mikrofalówki. Do tego celu można użyć zwykłej wody z mydłem. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń można skorzystać z roztworu sody oczyszczonej – uniwersalnego domowego środka czyszczącego. A co z resztą? Na szczęście także wnętrze urządzenia można wyczyścić bez większych problemów.

Przede wszystkim trzeba przygotować domowy środek czyszczący. To bardzo proste – do miski wlewamy około 0,5 litra wody, do tego dodajemy sok z połowy cytryny. Nie masz cytryny? Dobrym rozwiązaniem jest ocet. Rozwór ten pomoże nie tylko w usunięciu zabrudzeń, ale także w uzyskaniu przyjemnego, świeżego zapachu w mikrofalówce. Roztwór czyszczący w misce wstawiamy do mikrofalówki i gotujemy go przez ok. 3 minuty. Po wyłączeniu mikrofalówki czekamy przynajmniej 15 minut, zanim ją otworzymy. Przez ten czas para usunie powstałe w wnętrzu mikrofalówki zabrudzenia.

Po wszystkim usuwamy miskę z wodą i sokiem cytrynowym z mikrofalówki. Wnętrze urządzenia trzeba koniecznie wytrzeć jakąś miękką szmatką lub gąbką. Zazwyczaj to w pełni wystarcza, aby wnętrze mikrofalówki było czyste. Jeśli jednak mimo wszystko pozostały jakieś zabrudzenie, można je szybko usunąć za pomocą roztworu sody oczyszczonej. Przed włożeniem do urządzenia talerza obrotowego trzeba umyć od wewnątrz drzwiczki mikrofalówki – niezastąpiony jest roztwór octu (1:1). Efekt będzie natychmiastowy.

Nie wolno oczywiście zapominać o zewnętrznych ściankach mikrofalówki. Także i w tym przypadku warto zastosować roztwór octu. Co jakieś 3 miesiące warto dodatkowo sprawdzić zbierające pył otwory, które znajdują się z tyłu urządzenia, ich oczyszczenie nie jest zbyt trudne.

Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.
Both comments and trackbacks are currently closed.