Jak wyczyścić piekarnik?

Piekarnik to bardzo ważny element wyposażenia każdej kuchni. Każda pani domu, która często używa piekarnika, wie, że dość łatwo ulega on zabrudzeniom. Jak wyczyścić piekarnik? Oczywiście można w tym celu wykorzystać różnego typu detergenty. Jednak w tym przypadku warto poszukać środków, które powstały specjalnie z myślą o czyszczeniu piekarnika. Dlaczego? Niestety wiele sposobów dostępnych obecnie środków czystości nie powinno mieć w ogóle kontaktu z żywnością, jeśli tak jest, nie nadają się one doczyszczenia piekarnika.
Najbezpieczniej byłoby po prostu postawić na domowe sposoby. Co właściwie możemy zrobić?

Jeśli piekarnik nie jest jeszcze bardzo mocno zabrudzony, wystarczy go jedynie szybko oczyścić za pomocą roztworu octu (w proporcjach 50:50). Szybkie odświeżenie piekarnika nie wymaga od nas szorowania. Właściwie trzeba tylko spryskać wnętrze piekarnika i zostawić go na kilka minut. Po tym czasie po prostu przecieramy wnętrze piekarnika. Roztworem octu lub sody oczyszczonej warto także systematycznie, powiedzmy co miesiąc, przecierać wentylator.

W przypadku większych zabrudzeń mieszanka wody i outu może okazać się mało skuteczna. To jednak nie znaczy, ze musimy sięgać po sklepowe detergenty. Z pomocą przyjdzie nam papka z sody oczyszczanej, odrobiny zwykłego płynu do mycia naczyń i octu. Właściwie mamy dwie możliwości – papką z sody możemy przykryć albo same zabrudzenia albo cały piekarnik. Po jakichś 15 minutach powinniśmy dokładnie usunąć papkę i porządnie wytrzeć wnętrze piekarnika.

Czasami zdarza się, że podczas pieczenia do dna piekarnika mogą przyklei się resztki przygotowywanych potraw. Także i z tym problemem można uporać się z pomocą domowych sposobów. Oczywiście nie wolno zeskrobywać resztek potraw, w ten sposób możemy zarysować piekarnik. W tym przypadku przyda się papka z sody oczyszczonej i wody (opcjonalnie octu), podobnie jak przy zwykłych zabrudzeniach nanosimy ją na problematyczne miejsca. Po 2-3 godzinach można wytrzeć na sucho piekarnik. Efekt na pewno będzie więcej niż dobry!

Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.
Both comments and trackbacks are currently closed.