Jak wyczyścić pralkę?

Pralka to urządzenie, które znacznie ułatwia nam życie na co dzień. Okazuje się, że możemy przedłużyć jego żywotność, jeśli będziemy pamiętać o odpowiednim czyszczeniu i konserwacji. Na szczęście to wcale nie takie trudne, trzeba jedynie działać systematycznie, aby móc używać pralki dłużej.

Stosunkowo proste jest czyszczenie obudowy pralki. Po prostu co jakiś czas trzeba obudowę swojej pralki przetrzeć wilgotną, miękką ściereczką z odrobiną detergentu. Tak samo traktujemy panel sterowania. Warto pamiętać o tym, że pralki nie powinniśmy polewać wodą. Nie wolno czyścić urządzenia, które nie zostało uprzednio wyłączone z zasalania. To bardzo ważne!

Przy czyszczeniu pralki nie powinniśmy zapominać o dozowniku proszku do prania i innych środków. Dozownik można łatwo wyciągnąć, a następnie umyć po prostu czystą wodą. Jeżeli w ten sposób nie uda nam się usunąć wszystkich resztek proszku, warto użyć w tym celu starej szczoteczki do zębów.

Bardzo ważnym punktem czyszczenia pralki jest usuwanie zanieczyszczeń z filtrów. Jeśli chodzi o filtr zanieczyszczeń, który znajduje się na dole, z przodu pralki (za charakterystyczną klapką), zaleca się czyścić go ok. 5 razy w roku. Filtr można stosunkowo łatwo wyciągnąć, a następnie umyć z pomocą czystej wody. Także i tym razem można sięgnąć po starą szczoteczkę do zębów. Co najmniej raz do roku należy przeczyścić dokładnie sitkowy filtr węża. Oczywiście przed wyjęciem filtra trzeba zakręcić kran, którym doprowadzana jest woda do pralki. Po odkręceniu węża od pralki za pomocą pęsety wyciągamy filtr, a następnie myjemy. Po całej operacji ponownie przykręcamy wąż.

Poza tego typu pracami konserwacyjnymi nie powinniśmy omijać także pustego prania – warto zrobić je mniej więcej co kwartał. Podczas psutego prania możemy użyć naturalnych domowych detergentów, jak np. soda oczyszczona albo ocet. Dobrym rozwiązaniem jest także specjalny środek czyszczący do pralek. Aby puste pranie spełniło swoją rolę tzn. pozwoliło na dokładne wyczyszczenie wnętrza pralki, należy ustawić pralkę na najdłuższy program w temperaturze 90 stopni.

Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.
Both comments and trackbacks are currently closed.