Nowoczesne i funkcjonalne grzejniki
Wykańczając wnętrze warto pomyśleć również o instalacji bądź remoncie sprawnej instalacji grzewczej. Całkowita zmiana aparatury centalnego ogrzewania nie wymaga przygotowania specjalnego projektu. Przy doborze odpowiednich grzejników należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozprowadzona została instalacja.
Coraz częściej, w nowoczesnym budownictwie ogrzewanie znajduje się pod podłogą. Jeśli z kolei przewody grzewcze umieszczone są w ścianie, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników o bocznym zasilaniu. Grzejniki można dobrać do konkretnego metrażu metodą szacunkową. Tu oblicza się przybliżone zapotrzebowanie na ciepło w konkretnych pomieszczeniach. Warto mieć świadomość, że stare domy (kamienice) wykazują większe zapotrzebowanie na ciepło (od 120 do 200 W/m2).
Z kolei budynki o przeciętnej grubości izolację potrzebują już tylko 80W/m2. Z kolei domy o zaawansowanej izolacyjności tzw. zewnętrznych przegród wykazują zapotrzebowanie rzędu 60W/m2. Znając szacunkowe zapotrzebowanie, konkretnego budynku na ciepło, wskaźnik ten mnożymy przez powierzchnie określonych pomieszczeń i uzyskujemy wartość, która powie nam o zapotrzebowaniu na moc grzewczą. Jest to jedynie orientacyjny pomiar, bowiem nie uwzględnia kilku czynników, mogących przyczynić się do zwiększenia tejże mocy. Czynikami tymi może być np. obecność dużych okien balkonowych czy ścian szczytowych.
Na wynik wpływać może również fakt sąsiadowania z nieogrzewanymi pomieszczeniami. Takie warunki zmuszają do zainstalowania grzejników o podwyższonej mocy grzejnej. Przykładowo, dla mieszkań czy pomieszczeń znajdujących się na parterze powinna zostać zwiększona o około 10%. Jeśli przykręcamy w ciągu dnia grzejniki w sypialni, moc grzejna grzejnika powinna być zwiększona 15%. W tym celu służą termostatyczne zawory.
Wyróżniamy grzejniki typu C i V. Te pierwsze są stworzone do podłączeń bocznych (prawe i lewe). Grzejnik V sprawdzają się w przypadku podłączeń dolnych (przewody pod podłogą). Funkcjonują również grzejniki top, z zaworem wbudowanym (wyższa cena) z możliwością podłączenia dolnego i bocznego.